Kodėl kasa tokia svarbi, kalbant apie gerą maistą?


Virškinimo fermentus gamina kasa. Senais laikais žmonės manė, kad kasa, būdama guminės konsistencijos, tik slopina smūgius ir saugo skrandį. Tačiau iš tiesų ji yra gerokai svarbesnė! Dėl kasos gaminamų fermentų organizmas gali skaidyti maistą į smulkias dalis, kurios iš žarnų pereina į kraujotaką ir nukeliauja į audinius bei organus. 

Kai kasos veikla sutrinka, ji gamina per mažai fermentų. Maistas neskaidomas ir gali kilti virškinimo problemų. Virškinimo problemas aptariant su gydytoju, jis gali vartoti terminą „kasos egzokrininės funkcijos  nepakankamumas“, tai tiesiog medicininis terminas, reiškiantis kasos fermentų trūkumą.

Why is pancreas so important when it comes to good food?
  1. Sveika kasa
    Kasos gaminami virškinimo fermentai skaido baltymus, riebalus ir angliavandenius į smulkesnes daleles.
  2. Virškinimo problemų turintis pacientas
    Jei kasos funkcija sutrikusi, vadinasi, trūksta virškinimo fermentų, tad riebalai, baltymai ir angliavandeniai tinkamai neskaidomi.
  3. MEZYM vartojantys pacientai
    MEZYM pakeičia trūkstamus fermentus ir padeda suvirškinti maistą.
Healthy pancreas Healthy pancreas Healthy pancreas

Kas gali sirgti kasos egzokrininės funkcijos nepakankamumu?


Kasos egzokrininės funkcijos nepakankamumas yra sveikatos būklė, kai trūksta kasos gaminamų virškinimo fermentų ir ji pasireiškia bet kokio amžiaus žmonėms, tačiau kuo vyresnis esate, tuo didesnė rizika, kad virškinimo problemos yra susijusios su kasa.

Who can suffer from exocrine pancreatic insufficiency? Who can suffer from exocrine pancreatic insufficiency? Who can suffer from exocrine pancreatic insufficiency?
 Exocrine pancreatic insufficiency symptoms

Kasos egzokrininės funkcijos nepakankamumo simptomai


Simptomai gali būti lengvi, vidutinio sunkumo ir sunkūs.

Lengvi simptomai: diskomfortas ir sunkumas pilve pavalgius sunkiai virškinamo, riebaus, aštraus ar neįprasto maisto*.

Vidutinio sunkumo simptomai: nevirškinimo simptomai, pvz., pilvo skausmas, pykinimas, vėmimas, rėmuo, pilvo pūtimas ar viduriavimas*.

Sunkūs simptomai: lėtinis pilvo skausmas, viduriavimas ir steatorėja (riebalai išmatose), svorio kritimas, osteoporozė ir t. t.*

* Tik jūsų gydytojas gali diagnozuoti kasos egzokrininės funkcijos  nepakankamumą.

Kasos egzokrininės funkcijos  nepakankamumas ir jo priežastys


Ar kada nors pagalvojote, kad virškinimo problemos galėtų būti susijusios su kasos funkcija? Sveikatos būklė, kai kasa gamina per mažai virškinimo fermentų, vadinama kasos egzokrininės funkcijos nepakankamumu.

Štai keletas situacijų bei medicininių būklių, kai kasa gali neveikti taip, kaip turėtų: 

Amžius 

Normalu, kad virškinimo fermentų gamyba su amžiumi mažėja. Kuo vyresnė (-is) esate, tuo labiau tikėtina, kad atsiras virškinimo problemų, susijusių su kasos funkcija.

Alkoholis ir rūkymas

Reguliariai vartojantys alkoholį ir rūkantys žmonės dažnai serga kasos egzokrininės funkcijos  nepakankamumu, susijusiu su lėtiniu pankreatitu.

Diabetas

Sergantieji diabetu taip pat gali sirgti kasos egzokrininės funkcijos nepakankamumu, nes abi šios sveikatos problemos susijusios su kasa.

Po operacijos ar sužeidimo 

Jei chirurgiškai buvo pašalinta dalis kasos (dėl auglio, sužeidimo ir t. t.), jos funkcija taip pat gali būti sutrikusi.

Genetinės ligos

Dažniausia vaikų kasos egzokrininės funkcijos nepakankamumo priežastis yra cistinė fibrozė.

How to live with exocrine pancreatic insufficiency? How to live with exocrine pancreatic insufficiency?

Kaip gyventi turint kasos egzokrininės funkcijos nepakankamumą?


Kasos egzokrininio nepakankamumo gydymas apima KFPT vaistus (angl. „Pancreatic Enzymes Replacement Therapy“) – kasos fermentų pakaitinę terapiją), taip pat sveiką, bet pernelyg neribojančią mitybą bei tam tikrus gyvenimo būdo pokyčius. Tik šių veiksnių derinys gali palengvinti simptomus, vėl leisti mėgautis maistu ir gyventi normalų gyvenimą.

Stebėkite, ką valgote ir kaip jaučiatės po to. Tuomet venkite maisto produktų, kurie blogina simptomus. 

Griežta, mažai riebalų turinti mityba jau neberekomenduojama kasos egzokrininės funkcijos nepakankamumu sergantiems pacientams. Jūs kaip tik turėtumėte vengti skaidulinio maisto. Skaidulas sunku virškinti, be to, jos inaktyvuoja kasos lipazę (virškinimo fermentą, skaidantį riebalus).

Valgykite dažniau, o itin kaloringą maistą - mažesnėmis porcijomis.

Kad užtikrintumėte su maistu gaunamų visų reikalingų medžiagų gavimą ir išvengtumėte su kasos egzokrininės funkcijos nepakankamumu susijusių komplikacijų, pvz., nepakankamos mitybos, vitaminų trūkumo ar osteoporozės, pasitarkite su mitybos specialistu.

Vartokite KFPT (PERT) kiekvieną kartą valgydami. Prieš vartodami pankreatiną (virškinimo fermentų derinį), visada atidžiai perskaitykite pakuotės informacinį lapelį.

Meskite rūkyti. Nevartokite alkoholio.

Turėtumėte vartoti MEZYM valgio metu, kad papildytumėte kasos virškinimo fermentų kiekį. MEZYM padeda suvirškinti maistą.

Taip pat turėtumėte pakeisti gyvenimo būdą: laikytis subalansuotos dietos, užtikrinančios individualų maistingųjų medžiagų poreikį (individuali tolerancija yra reikšmingas veiksnys), vengti alkoholio bei tabako.

You should take Mezym during the meal

Cistinė fibrozė (CF) yra genetinis sutrikimas, kuris dažniausiai pakenkia plaučiams, tačiau taip pat ir kasai, kepenims, inkstams bei žarnynui.
KFPT vaistai (angl. PERT - „Pancreatic Enzymes Replacement Therapy“) – kasos fermentų pakaitinė terapija).

?DUK